To piękne miasto kusi bliskością Kielc i Gór Świętokrzyskich, znane jest też dzięki cennym zabytkom. Chęciny będą rewelacyjnym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii. Co warto zobaczyć w tym mieście? Oto atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie.
Z kart historii
Chęciny, znane z kamieniołomów marmuru oraz wielkich cementowni, są ważnym ośrodkiem historycznym. Nazywane często Białym Zagłębiem, było też niegdyś ważnym ośrodkiem wydobycia ołowiu, rud miedzi oraz srebra. Pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym miejscu pochodzą z końca XIII wieku, choć rozwój „właściwego” miasta jest ściśle związany z powstaniem tu potężnego zamku. To wokół niego w krótkim czasie rozwinęła się osada, która w 1325 roku otrzymała prawa miejskie. W swych dziejach Chęciny były świadkiem wielu burzliwych wydarzeń. Miasto było niszczone m. in. przez Szwedów, wiele strat poniosło też w trakcie rokoszu Zebrzydowskiego. Trudnym okresem dla miasta był też czas II wojny światowej, która przerwała pomyślny rozwój Chęcin, zapoczątkowany przez ożywienie przemysłu wapienniczego w okresie międzywojennym. Na szczęście, mimo burzliwej historii, Chęciny wciąż mogą się pochwalić wieloma cennymi zabytkami. To dzięki nim w mieście doskonale rozwija się turystyka, a ciekawe atrakcje sprawiają, że turyści w czasie wycieczki po okolicy Kielc chętnie zatrzymują się w tym spokojnym mieście. Co warto zobaczyć w Chęcinach?
Chęciny i ich zabytki
Najważniejsze atrakcje miasta skupiły się w rejonie rynku. Z tego ważnego placu doskonale widać majestatyczną sylwetkę zamku, a raczej jego imponujących ruin. Wiadomo, że zamek ten jest główną atrakcją Chęcin oraz jednym z najważniejszych zabytków na terenie województwa świętokrzyskiego. Wzniesiony na przełomie XIII i XIX wieku przez biskupa Jana Muskatę, rozbudowany przez Władysława Łokietka, bez wątpienia jest zabytkiem, obok którego nie można przejść obojętnie. Inną pamiątką z czasów średniowiecza, której podczas zwiedzania Chęcin warto poświęcić nieco więcej uwagi, jest kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła. I on ulokowany jest w pobliżu rynku, i on może się pochwalić historią sięgającą XIV stulecia. Pamiątką po Kazimierzu Wielkim jest z kolei kościół Franciszkanów, który – wraz z zabudowaniami klasztornymi – jest kolejną atrakcją dla turystów odwiedzających Chęciny. Zespół klasztorny klarysek i późnorenesansowa synagoga to kolejne atrakcje, którym w czasie wycieczki po tym mieście warto poświęcić swój czas.
Świnoujście? A może na wiosnę?
Chęciny będą miastem atrakcyjnym i dla miłośników historii, i dla tych, którzy stawiają na atrakcje o przyrodniczym charakterze. Wszak w pobliżu tego miasta czekają tak ważne obiekty, jak Jaskinia Raj oraz rezerwat przyrody „Góra Zalejowa”. Dzięki tak różnorodnym atrakcjom w Chęcinach nikt nie będzie narzekał na nudę, wręcz przeciwnie – spędzi tu wolny czas w taki sposób, jaki uzna za najciekawszy.