Wśród wielu wspaniałych miejscowości, w których warto zatrzymać się w czasie wycieczki po polskim wybrzeżu, znajduje się doskonale znany Żarnowiec. Swą popularność zawdzięcza on bliskości Jeziora Żarnowieckiego, jednak nie tylko ono przyciąga tu turystów. Żarnowiec to przecież miejscowość o długiej historii, o której skutecznie przypominają wspaniałe zabytki. Jakie atrakcje turystyczne czekają w tym miejscu?
Istniejący już w XIII wieku Żarnowiec przez lata związany był z zakonem cystersów, po których pojawili się tu Krzyżacy. Pod koniec XVI wieku tutejszy klasztor stał się własnością benedyktynek, dzięki czemu udało się tę budowlę uchronić przed zniszczeniem. Przez lata osiadłe w Żarnowcu siostry prowadziły zakrojoną na szeroką skalę działalność gospodarczą. Warto też pamiętać o ich zasługach na rzecz umacniania polskości na tym terenie oraz o ich działalności oświatowej. Do dziś benedyktynki są obecne w Żarnowcu, do dziś aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności. Znajdujący się pod ich opieką klasztor oraz kościół to najcenniejsze zabytki Żarnowca i wyjątkowe atrakcje turystyczne dla tych, którzy w programie swej wycieczki po wybrzeżu uwzględnili tę miejscowość. Gotycki klasztor, którego początki związane są z cystersami, bez wątpienia zasługuje na uwagę. Uznawany za jeden z najciekawszych zabytków średniowiecznej architektury na terenie Pomorza Gdańskiego kusi miłośników historii i krajoznawców. Fakt, że klasztor ten znalazł się na Pomorskim Szlaku Cystersów, dodatkowo przyczynił się do jego popularności i sprawił, że wycieczki chętnie zaglądają do Żarnowca. Równie cenną pamiątką z dawnych czasów jest kościół Zwiastowania NMP. Choć w jego wnętrzu dominuje wyposażenie barokowe, to jego sylwetka oraz sklepienia najlepiej świadczą o wartości historycznej tej świątyni. Wielką atrakcją dla turystów jest fakt, iż ta światynia stała się miejscem pochówki jednego z krzyżackich wodzów. Tu spoczęły szczątki von Ravenecka – dowódcy wojsk krzyżackich, który poległ w walce stoczonej w pobliżu Żarnowca. Polskimi siłami w tej potyczce dowodziła znana postać w naszej historii – sam Piotr Dunin.
Wielu turystów do Żarnowca przyciągają jednak nie tyle zabytki, co Jezioro Żarnowieckie oraz utworzona przy nim elektrownia. Nad brzegami tego zbiornika można nie tylko wypocząć, ale i odkryć nieco mniej znane atrakcje turystyczne wybrzeża. Jedną z tych najważniejszych jest skansen w Nadolu. Ci, którzy zdecydują się zajrzeć na jego teren, będą mogli ujrzeć tradycyjną "gburską" zagrodę wiejską z XIX wieku, chatę rybacką oraz remizę.
Nie tylko po zdrowie: dlaczego warto odwiedzić Muszynę?
Sam Żarnowiec może zachwycić, choć nad wodami pobliskiego jeziora czekają i inne, wspaniałe atrakcje turystyczne. To dzięki nim w tej części Polski coraz lepiej rozwija się turystyka, a noclegi w gospodarstwach agroturystycznych stają się ważnym składnikiem lokalnej gospodarki. W efekcie Żarnowiec może stać się nie tylko celem krótkiej wycieczki, ale i doskonałym miejscem na dłuższe wczasy. Wszak w jego okolicy obiektów godnych uwagi nie brakuje.